Alman Menkul Kıymetler Düzenleyicisi, ICO’ların ‘Çok Sayıda Risk İçerdiği’ Konusunda Uyardı

Alman Menkul Kıymetler Düzenleyicisi, ICO'ların 'Çok Sayıda Risk İçerdiği' Konusunda Uyardı

Almanya’nın finans regülatörü, ilk para teklifleriyle (ICO‘lar) ilgili yatırımcılara uyarılar yayınladı ve Blockchain kullanımı konusunda piyasalarda yaşanan son gelişmeleri gözlemlediğini bildirdi.

Federal Finansal Denetleme Kurumu (BaFin), yatırımcıların “yatırımlarını tamamen kaybetme ihtimali” de dahil olmak üzere token satışında yer alan “sayısız risk” konusunda dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Blockchain tabanlı token satışı ve dağıtımını yaparak yeni bir ağ kurma çabası içinde olan fonlama modelinin, muhtemel destekçilere gösterdikleri çabaları yanlış yorumlayabilecekleri “dolandırıcılık olasılığı” olduğunu ekledi.

BaFin açıklamada şunları söyledi:

“Yasal gerekliliklerin ve şeffaflık kurallarının eksikliği nedeniyle, tüketici, token sağlayıcının kimliğini, saygınlığını ve kredi durumunu doğrulamak ve teklif edilen yatırımın anlaşılması ve değerlendirilmesi konusunda kendi başlarına kalıyor.

Düzenleyici, “Herhangi bir tüketici, bir ICO‘ya katılmaya karar vermeden önce, projenin veya yatırımın faydalarını ve risklerini tam olarak anlamış olmalılar” dedi.

Basın açıklamasında, BaFin’in dünya çapındaki diğer düzenleyiciler tarafından çıkarılanlardan farklı olarak, organizatörlere yönelik herhangi bir yeni gereklilik veya talimat getirmekten uzak kaldı. Bugünkü açıklamaya göre, yatırımcılar için daha kapsamlı bir rehber 15 Kasım’da yayınlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir