Shell ve BP Blockchain Tabanlı İşlem Platformuna Katılan Enerji Devleri Arasında

Shell ve BP Blockchain Tabanlı İşlem Platformuna Katılan Enerji Devleri Arasında

Birkaç büyük enerji şirketi yeni bir blockchain tabanlı ticaret platformunda ortaklık kuruyor.

BP, Shell ve Statoil, teknolojinin enerji alanına en son uygulamasını temsil eden platforma destek veriyor. Platform etrafında kurulan firmaların konsorsiyumu ING, ABN Amro ve Societe Generale’nin yanı sıra ticaret firmaları Gunvor, Koch Supply & Trading ve Mercuria’yı da içeriyor.

Enerji ticareti için kullanılan blockchain platformunun tüm piyasa katılımcılarına açık olması hedefleniyor. Çalışma grubu, 2018’in sonlarında sistemin tamamen faaliyete geçmesinin planlandığını ve bağımsız bir kuruluş tarafından kontrol edileceğini belirtti.

ING temsilcisi Carolien van der Giessen CoinDesk’e bir e-postayla şu sözleri söyleyerek enerji endüstrisi yeni oluşumlar sanayiye girdiğinde daha karmaşık hale geldi:

“Bu yılın başlarında konsorsiyumun bazı üyeleri (ING, Mercuria ve Societe Generale) arasında bir başka ortak girişim, sektördeki ilk blockchain prototip testi olarak anladığımız ilk cazip sonuçları sundu. Geçmiş deneyler, Afrika ham petrolü içeren bir petrol kargosu sevkiyatını içeriyordu. Bu deneyin sonuçları, blockchain tabanlı bir platformun bazı süreçlerin verimliliğini önemli ölçüde artırabileceğini gösterdi.

Dünyanın birçok büyük enerji tedarikçisinin katılımıyla, her boyuttaki piyasa katılımcılarını bu platforma çekecek bir platform oluşturacağı umudunu taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir