Sibiryalılar Evlerini Isıtmak İçin Kripto Para Madenciliğini Kullanıyor

Sibiryalılar Evlerini Isıtmak İçin Kripto Para Madenciliğini Kullanıyor

Russia Today’ın haberine göre, Sibirya’da bulunan Irkutsk şehri vatandaşları evlerini ısıtmak için kripto para madenciliği kullanıyorlar. Irkutsk kenti, ucuz enerji fiyatları nedeniyle birçok kripto para madencisini cezbetmiş durumda.

Irkutsk’tan iki girişimci madencilik donanımına bağlı bir ‘yerden ısıtma sistemi‘ geliştirdi.

Rus girişimciler, Ilya Frolov ve Dmitry Tolmachyov, kripto para madencileri tarafından üretilen ısıyı kullanan bir ‘yerden ısıtma’ sistemi için işlevsel bir prototip geliştirdiler. Frolov prototiplerini yerel medyaya anlattı ve “genellikle madencilik makineleri klimalar tarafından soğutulur; ısı daha sonra atmosfere salınır. Bunu rasyonel ya da ekolojik olarak anlamlı bulmuyoruz, bu yüzden madencilik işlemlerinden kaynaklanan ısının evlerin ısınması için barışçıl amaçlarla kullanıldığı bir kavram uyguladık” dedi.

Frolov ve Tomachyov, 2020 yılına kadar yaklaşık 2.000 tane madencilik yoluyla ısınan “kripto evi” inşa etmeyi planladıklarını belirttiler.

Frolov, Irkutsk’taki enerji fiyatlarının Moskova’daki enerji fiyatlarının yaklaşık beşte bir oranında olduğunu rapor ederek, birçok kripto para madencisinin kentin düşük enerji maliyetleri nedeniyle Irkutsk’a geldiğini iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir