Unilever Blockchain Uygulamasına Geçiyor

Unilever blockchain

Unilever Blockchain uygulaması ile yaz boyunca, Walmart ve Nestle gibi çeşitli gıda şirketleri ve perakendecilere, teknoloji şirketi IBM tarafından, gıda kökeni ve durumu hakkında daha iyi bilgi edinmelerine yardımcı olacak blockchain teknolojisine odaklanan bir konsorsiyum oluşturmak üzere katıldılar.

Bu konsorsiyumla ilgili olarak halka az ayrıntı verilmiş olmakla birlikte, Unilever’in çay tedarik zincirindeki işlemleri yönetmek için blockchain kullanarak bir yıl sürecek bir projede ilerleme kaydettiler. Unilever bu sistemi tabii ki çay için kullanmayı düşünüyor ancak yılın ikinci yarısında projelerin çay dışında başka alanlara yayılmasını planlıyor.

Bu proje, One Planet Zirvesi’nde ve İngiltere’nin en büyük ikinci süpermarket zinciri olan Sainsbury’nin yanı sıra BNP Paribas, Barclays ve Standard Chartered ile paketleme şirketi Sappi ve birkaç yeni teknoloji şirketi Malavi’de kullanılan bir sistemi geliştireceklerini açıkladı.

Yoksulluk içindeki Afrika ülkesindeki çiftçilerin sözleşmelerinin izlenmesi ve doğrulanması için sistem sorumlu olacaktır. Çay, ülkenin en büyük ikinci ihracatı ve İngiltere’nin en büyük müşterisi olması nedeniyle, ülke ekonomisi ve içindeki çiftçiler için büyük bir imkan olabilir.

Bu blockchain çabası, sürdürülebilir tarım odaklı 10.000 çiftçiyi etkileyebilir. Araziye zarar vermeden hasatı artıran çevre dostu yöntemler kullanan çiftçilere tercihli fiyat verilmektedir.

Bankalar çiftlikleri uzun süre finanse etmekle ilgileniyor, ancak gerçekten bu yöntemleri benimsemiş çiftçileri ve sadece hızlı para kazanmak isteyen çiftçileri doğrulamak zordu.

Unilever Blockchain Faydaları

Proje, İngiltere’nin Uluslararası Kalkınma Departmanı da dahil olmak üzere kamu ve özel kaynaklardan 700.000 dolarlık finansman sağlıyor ve sadece Unilever ve Sainsbury tarafından kullanılan bazı çay kaynaklarının köklerini izlemekle kalmayıp aynı zamanda belirli Sappi paketi için sürdürülebilir ahşap liflerin izini sürmek için kullanılacak ürünler için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir